pondělí 28. září 2009

Ptaci

Uz dlouho zbiram obrazky ptaku a tak jsem dnes pro vas vytvorila kolaz.Vcera jsem "brouzdala" nekolik hodin tady http://www.blogdelanine.blogspot.com/
Jsem absolutne okozlena jeji praci.



Weekendove malovani jen tak pro radost :)



Police vytvorene z prken a stavebnich kostek v mem studiu.Doufam,ze ted,kdyz se meni pocasi tady budu travit vice casu a konecne se pustim zase do neceho produktivniho.


Preji krasny tyden....
Posted by Picasa

čtvrtek 24. září 2009

Výšlap

Vcera jsme si s kamaradkami udelaly asi 15 km výšlap v horach k jezeru Kwai.Byl nadherny den,teplota se splhala ke tricitce,no proste den jako z pohadky.Jak je videt z mapy,prochazely jsme okolo nekolika jezer.





Protoze jsme mely casovy limit, slapaly jsme celkem z "ostra".Prestavku jsme si udelaly jen na obed u jezera Kwai a pak jsme se druhou stranou vracely zpet.Cele nam to trvalo neco malo prez pet hodin a musim priznat,ze jsem doma potom nejmene hodinku odpocivala s nohama nahore na slunicku pred domem,zatim co moje kamaradka frcela rovnou do prace na 8 hodinovou smenu.A to je celou dobu na nohach.....klobouk dolu :))





Posted by Picasa

pondělí 21. září 2009

Lišky

Prvni "nadeleni'letosniho podzimu :)))Chodime na ne do lasa za domem,zacinaji rust touhle dobou a vloni jsme je zbirali jeste v listopadu.Mam sice jeste nejake v mrazaku a par sklenicek nalozenych ale neni nad cerstvou houbicku.

 



Take vam musim zdelit,ze jsem zamilovana :)



A to do tehle uzasne saly,kterou jsem dnes objevila pri brouzdani po meste a musela si ji odnest domu.A to rovnou na krku i kdyz venku bylo asi 20 stupnu.


Posted by Picasa

pátek 18. září 2009

Navsteva bylinkarstvi

Blizi se doba chripek a nachlazeni a proto jsem se rozhodla doplnit zasoby.
Tady jsou nejake informace o cajich a bylinkach,ktere jsem nakoupila.Tinkturu z echinacei a cerneho bezu si delam doma.Nalozim do vodky,necham 2 tydny louhovat a pak precedim.Masticku z mesicku jsem jeste nedelala ale koupila jsem susene kvety a urcite to zkusim.
Tulsi Tea - tulsí čaj (ORGANIC INDIA)
Tulsi (bazalka svatá, Ocimum sanctum) znamená v sanskrtu "Neporovnatelná". Tato rostlina je v Indii tradiční posvátnou bylinou užívanou v ayurvédské medicíně, jenž je zasvědcena Krišnovi. Podle hinduistických legend se družka boha Višnua Lakšmí převtělila do této rostliny a tak nám připomíná, abychom si vážili každého okamžiku našeho živita. Je považována za královnu všech bylinek a podle védských pramenů jsou jí připisovány nejrůznější duchovní síly podporující otevřenost srdce a jasnost mysli. Používá se již po staletí jako lék proti kašli, nachlazení a bolení hlavy. Snižuje horečku, uklidňuje nervy, zvyšuje celkovou psychickou odolnost a posiluje imunitní systém organizmu. Podporuje trávení a zlepšuje střevní funkce. Je také oblíbeným domácím lékem při žaludečních a střevních problémech všeho druhu. A v neposlední řadě se bazalka doporučuje jako podpora při léčbě počátečního stádia rakoviny.

Echinacea purpurea -Třapatka nachová
Echinacea kapky pomáhají posilovat přirozenou obranyschopnost organismu proti působení nepříznivých okolních vlivů. Extrakt z byliny Echinacea purpurea je v současné době nejpoužívanějším a nejvíce prostudovaným rostlinným imunostimulátorem s klinicky prokázanými účinky . Echinacea purpurea ,Třapatka nachová již po staletí patří mezi významné léčivé rostliny. Echinacea je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list. Vynikající efekt vynikne jenom v celém komplexu látek. Vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.Doporučené použití: prevence infekčních onemocnění a celkové posílení imunity zvýšení odolnosti k onemocnění z nachlazení typu rýma, kašel, chřipka podpora v léčbě zánětů horních cest dýchacích, prostaty, gynekologických zánětů, při onemocnění močových cest , zlepšení průběhu virových onemocnění podpůrný prostředek v rekonvalescenci a při vysoké psychické a fyzické zátěži vhodná pro osoby cestující do oblastí s velkými teplotními výkyvy zevně při poranění jako dezinfekce urychluje hojení ran, puchýřů, vředů a dalších kožních problémů při bodnutí hmyzem. Echinaceové kapky nejsou lékem a proto nemohou nahradit ošetření lékařem a jím doporučenou léčbu. Kapky je možno užívat i v minerální vodě nebo v jiném nápoji. Echinacea je netoxická, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Opatrně je nutno postupovat při sklonu k alergiím a v těhotenství.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Krásné oranžové květy měsíčku lékařského jsou tak působivé s veselé, že je možné je zařadit mezi nejkrásnější květy. Zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahradníků se ani neuvědomuje, jaká obrovská léčivá síla se v nich nachází. Jestliže si měsíček chceme nasušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Nejúčinnější jsou tmavě oranžové květy. Samozřejmě si drogu můžeme koupit v lékárně či bylinkářství. Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže – dodávají ji pikantní chuť.
Měsíček lékařský je dnes již docela známou léčivkou, která se používá také v kosmetice, kde se využívá její schopnost zjemňovat pokožku, svými hojivými účinky zlepšuje krémy a jiné pleťové přípravky.
Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti ( obyčejně ve vepřovém sádle či oleji )jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.
Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré „ženské vlastnosti“, protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.
Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku lékařského úplný, musíme ještě připomenout jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce.
Smícháme-li 1 díl měsíčku lékařského, 1 díl kopřivy a 1 díl pampelišky máme výborný čistící čaj. Měli bychom ho pít 3 týdny po 3 šálcích denně, a to 3 x do roka.
Návod na přípravu masti: půl kg vepřového sádla ( bez soli ), 2 hrstě čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno. Potom květy dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Měli bychom ji skladovat na chladném, tmavém místě. Úplně stejným způsobem se dá udělat i měsíčkový olej – akorát místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový olej ( zase 0,5 l oleje na 3 hrstě měsíčkových květů ).
Měsíček nemá vedlejší účinky, lze ho užívat dlouhodobě. Snášejí ho dobře i děti a starší lidé.

Cymbopogon citratus-citronová tráva
Rostlina známá též pod dalším českým názvem „ voňatka citronová“ nebo anglickým „lemongrass“ je vytrvalá travina pocházející z Cejlonu a jižní Indie.Vytváří husté trsy dorůstající do výšky 120 – 150cm. Úzké trávovité listy vyrůstají z dužnaté báze a všechny části rostliny mají silnou citronovou vůni a proto je využívána k dochucení pokrmů, zejména v asijké kuchyni.Používaná část je nadrobno nasekaná štavnatá báze a listy lze použít k přípravě lahodného citronového čaje. Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a nervových chorob, horečky, malárie, chřipky. V kuchyni se nejlépe hodí do rýžových pokrmů, při vaření kuřete, ryby, vepřového masa nebo darů moře. Výborná je také thajská kuřecí polévka s kokosovým mlékem, citronovou trávou a feferonkou. Také je možné přidávat ji v čerstvém stavu do zeleninových salátů. Voňatka citronová je v hojné míře komerčně pěstována v Indii, Brazílii, Austrálii, Africe. Její silice je používána jako aromatizující a kořenící přísada do do jídel,nápojů,do kosmetických přípravků, solí do koupele, parfémů apod.U nás lze tuto rostlinu pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, jelikož není mrazuvzdorná. Pěstujeme ji na plném slunci ( nejvyšší obsah silic) v propustné hlinito- písčité zemině. Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Vzhledem ke konzumaci částí rostliny, doporučuji používat přírodní organická hnojiva.Přezimovat ji lze na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce.

Bílý čaj
Bílý čaj představuje ten nejjemnější a nejznamenitější druh čaje. Dříve byl tak vzácný a výjimečný, že jej směli popíjet jen čínští císaři. Dnes jeho přednosti postupně objevuje i západni svět a bílý čaj pomalu dohání v oblibě čaje zelené. Příčinou je jednak jeho jemná, lahodná chuť a současně blahodárné účinky, které má na náš organismus.
Jedná se o druh čaje, který se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny Camellia sinensis. Křehké lístečky se mohou sbírat pouze během krátkého období v roce. Když začne období dešťů, čajové pupeny se rozevřou do lístků a přicházejí o jemnou, svěží a jedinečnou chuť bílého čaje. Mladé čajové lístky mají hebké stříbřitě-bílé chloupky, podle nichž dostal bílý čaj své jméno.
Bílý čaj nemá jen jemnou a vyhledávanou chuť, ale je také nesmírně prospěšný lidskému zdraví, protože obsahuje účinné přírodní antioxidanty.
Historie
Bílý čaj pochází z Číny, jeho historie sahá více než 1200 let zpět do minulosti. Velké oblibě se těšil pro svoji vzácnost a výjimečnou kvalitu zejména za vlády císaře Huj-čonga z dynastie Song (960-1279 n.l.). Po dlouhá staletí byl považován pouze za nápoj císařů. V důsledku této tradice si bílý čaj dodnes udržuje pověst výjimečného nápoje.

Bez černý - Sambucus nigra
je univerzální léčivou rostlinou s prastarou tradicí. Neměl by chybět v žádné domácnosti.
Lidové názvy černého bezu:Bezinky, kobzinky, kozičky, bezoví, smradinky, bzina a psí bez.
Sběr černého bezu:Na jaře se sbírají květenství. Odstříhávají se a ukládají do košíků, aby se nezapařily. Sušíme celá květenství, nejlépe zavěšená na šňůrách, popřípadě v malé slabé vrstvě, vždy ve stínu max. do 45 ° C. Dbáme na to, aby květenství nezahnědla, neboť tím se stává bezcennou. Na podzim se sbírají a vykupují plody - bezinky. Sušit plody černého bezu musíme začít na slunci, ale dosoušet umělým teplem tak, aby se daly sdrhnout stopky. Dobře usušené plody mají černofialovou barvu, lesknou se, mají nakysle sladkou chuť.
Účinné látky černého bezu:Květy obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamín A a skupinu vitamínů B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku.
Použití černého bezu:Ve farmacii se používají hlavně květy, které působí snížení horečky a usnadňují pocení. Používají se proto při horečnatých onemocněních z nachlazení, při úporném kašli a angínách nebo jako součást uklidňujících nervových přípravků. Jako léčivá rostlina nemá bez černý v lidovém léčitelství konkurenci. Je osvědčeným lidovým potopudným, močopudným a "krev čistícím" prostředkem. Černý bez pomáhá také při migrénách a ischiatických zánětech. Výluhy z květu bezu černého se používají i v kosmetice k omývání uhrovité pleti. Doporučuje se i maska z květu bezu černého, lípy a heřmánku. Plody se užívají v lidovém léčitelství a potravinářském průmyslu.
Čaj ze sušených květů černého bezu:3 lžičky usušených květů zalijeme šálkem vroucí vody a přikryjeme. Necháme asi 20 minut ustát, scedíme a vypijeme. Čaj si tímto způsobem připravíme 3x denně.
Posted by Picasa

čtvrtek 17. září 2009

Mlynek na mouku.

Musim se svami podelit o muj novy zazitek.Pred nedavnem jsme koupili odstavnovac s nastavcem na mleti mouky.Dnes jsem ho poprve vyzkousela-tedy ten mlynek.Organicka mouka,doma cerstve namleta je zazitek pro mlsne jazycky ,vic nebudu dodavat :)





Ovesnou mouku jsem pouzila na zmolenku.



Na testo to byla myslim psenice ale nejsem si 100% jista:(
Nakoupila jsem nekolik druhu na zkousku a nejak se mi to pomichalo:)


Kolac ale dopadl vyborne i kdyz musim rict,ze i na nejjemnejsi nastaveni byla mouka spise polohruba nez hladka.To budu muset jeste doladit.Pristi zkouska bude domaci chleba z ruznych druhu obili.


Posted by Picasa

středa 16. září 2009

Zelí,zelíčko

Dneska jsem vyrazila na zahradku a sklidila dve hlavky zeli.Po nakrajeni toho bylo sedm kilo.Procetla jsem internetove recepty a ted uz nezbyva nez cekat na vysledek.Nekde uvadeji tyden,jinde tri ale asi hodne zalezi na teplote pri ktere zeli kvasi.Tak mi drzte palecky,je to muj prvni pokus.

I harvested 2 cabbage heads today( which gave me 7 kg), and made my first sauerkraut.Cross your fingers for me that it works :)

  
Posted by Picasa

pátek 4. září 2009

Podzimni prochazka

Vcera jsme si z Neilem vyrazili na maly vyslap.Kdyz jsme odchazeli z domava zacalo drobne prset ale zanedlouho uz zase vysvitlo slunicko.Prochazka to byla moc hezka i kdyz trosku nostalgicka.Cesta vede kousek od more kde se lide koupali a my jako by jsme byli v jinem svete.Listi nam sustilo pod nohama,pozlacene barvami podzimu a ja se loucila s letem.


Posted by Picasa

čtvrtek 3. září 2009

Uz je to tak:)))

Moje "beautiful" dcera Tereza je tehotna. Protoze jsem trosku poverciva,nechtela jsem o tom psat hned jak jsem se to dozvedela ale je uz ve ctvrtem mesici a tak se musim konecne pochlubit :D Mimco cekaji v pulce unora a pevne verim,ze vse bude probihat tak jak ma.Uz se vsichni naramne tesime,prvni vnoucatko to neni jen tak :)))

Our beautiful daughter Tereza is expecting.  I am little bit superstitious, but  it's time to share the news, she is four months pregnant already, healthy and gloving. I hope everything goes smooth, the baby is due in mid February and we can't wait since it's going to be our first grandchild :))




Posted by Picasa

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Výmena chnapek - potholder Swap 2011


free counters

Follow this blog with bloglovin

Follow Moničino kreativní tvoření